Tipy a triky s hlavolamy pro psy. Jak udělat hlavolam náročnější nebo jednodušší? (1. díl)

Někteří psi mají problém vyřešit naše hlavolamy pro psy, zatímco jiní hlavolam vyřeší zase příliš rychle. Proto jsme pro vás připravili několik tipů a triků, které vám poradí, jak zvýšit obtížnost hlavolamu těm pejskům, kteří je rychle řeší a zjednodušit pro psy, kteří se s hlavolamem stále učí.

V prvním dílu jsme se zaměřili na tipy a triky pro následující hlavolamy pro psy:

➡️ Wobble Bowl
➡️ Pawzler
➡️ Dog Brick
➡️ Zippy Paws Puzzler
➡️ Hide and Slide

Cvičte základní povely během hry s hlavolamem

Zatímco ve hlavolamu schováváte pamlsky a jiné dobroty, tak dokud hlavolam nepoložíte na podlahu, můžete procvičovat nejrůznější základní povely. Můžete své štěně například naučit sedět, lehnout a čekat, než řeknete povel “můžeš” nebo “do toho”, kterým pejskovi dáte signál, že může začít luštit hlavolam.

Psi se učí obvyklé povely jako čekej, sedni, lehni neuvěřitelně rychle pokud je učíte pozitivní hrou. Učit povely tímto pozitivním způsobem také posiluje pouto s vaším psem, což je důležité, pokud se psem chcete mít bezproblémový vztah.

Bezpečnost především

Při výběru hlavolamu, ale i jiných hraček pro psy, dbejte na vhodnou velikost, styl a úroveň obtížnosti. Žádná psí hračka není nezničitelná. VŽDY na svého psa pečlivě dohlížejte a naučte ho, jak se s hlavolamem či jinou hračkou má zacházet. Pravidelně kontrolujte, zda nedošlo k poškození hračky a pokud k poškození dojde nebo pokud se části oddělí, odstraňte je, mohlo by dojít k vážnému zranění psa. Mějte také na paměti, že i když jsou hlavolamy vyrobeny z netoxických materiálů, tak to nejsou hračky určené pro děti. Když je pravidelný trénink mozkové aktivity ukončen, hlavolam opláchněte a schovejte na bezpečné místo.

Jaký je vlastně rozdíl mezi hlavolamem a běžnou hračkou pro psy?

Hledání skrytých pamlsků v hlavolamu je cvičení na “řešení problémů”, které psa mentálně aktivuje. Zatímco je pes odměňován pamlsky, jeho mozek může pracovat.

Psi milují mentální výzvy a je to také nejlepší způsob, jak svého psa pozitivně unavit. Pozitivně unavený pes = spokojený pes. Obyčejná hračka je samozřejmě zábavná, ale pes nemusí příliš pracovat se svým mozkem, což je hlavní rozdíl oproti logickým hrám.

Věděli jste, že 15 minut mentálního cvičení je pro psy ekvivalentem 30 minut fyzického cvičení?

Psi rádi zkoumají a řeší problémy svým vlastním způsobem. Někteří používají tlapky a někteří svůj čumák. Každý z hlavolamů, které máme v nabídce, je navržen s ohledem na přirozené chování, smysly a bezpečnost vašeho psa.

Nina Ottosson – Wobble Bowl (🛒 Koupit zde)

Udělejte hlavolam pro psa náročnější:
1. Sundejte průhledné víko z hlavolamu
2. Z běžného papíru či kartonu si vyrobte “záslepky”, které přilepíte pomocí izolepy zevnitř hlavolamu na jeden nebo hned několik otvorů, kudy padají pamlsky ven. Čím více otvorů zalepíte, tím náročnější to pejsek bude mít.
3. Ještě více náročnější uděláte Wobble Bowl tak, že přelepíte jednu nebo více cest v bludišti. Pamlsky tak budou mít jen několik málo cest, jak se dostat ven k pejskovi.
4. Až to vše budete mít hotové, nasaďte víko zpět a hra může začít.

Zvyšte motivaci a hru pro psa udělejte náročnější
Do Wobble Bowl můžete vkládat i malé hračky nebo míčky. Jednak to ztěžuje hru, protože hračka překáží pamlskům v tom, aby vypadávaly z hlavolamu ven a může to také psa motivovat se do hry více zapojit.

Zjednodušte hru pro nemocné nebo staré pejsky
Pro houževnaté pejsky nebo pro psy, kteří se nemohou moc hýbat, můžete hlavolam umístit do psího pelíšku. U houževnatých pejsků to zase způsobí klidnější hru.

Nina Ottosson – Dog Brick (🛒 Koupit zde)

Zjednodušte pejskovi hlavolam:
1. Začněte snadno – schovejte pamlsky pod posuvné cihličky. Ještě nepřidávejte bílé cihličky. Některé posuvné červené cihličky nechte trochu více posunuté, aby pejsek mohl pach pamlsků více cítit.
2. Až první bod váš pejsek bude zvládat, zkusme následující – Skryjte pamlsky pod odklápěcí víčka do červených cihliček. Abyste svému psovi usnadnili otevírání víčka, můžete otvorem na víčku uvázat provázek.

Když pejsek pochopí, jak posouvat s červenými cihličkami, můžete začít dávat první bílé cihličky, které posunování červených cihliček zamykají. Pokud váš pes nerozumí, snažme se pejskovi vizuálně ukázat, jak víčka otevřít a jak bílé cihličky vyndavat ven.

Pokud má pejsek potíže se zvedáním bílých cihliček, můžete to trochu usnadnit tím, že otvorem v cihličce provléknete provázek s uzlem na spodní a horní straně cihličky.

Abyste psovi pomohli pochopit, jak hra funguje, můžete trochu zatáhnout za provázek, aby pes pamlsky viděl a cítil. Opakujte dokud pejsek princip nepochopí.

Udělejte hlavolam Dog Brick pro svého pejska náročnější
1. Dejte ho do mrazáku: do všech oddílů vložte oblíbené dobroty vašeho psa s vodou nebo obyčejným tvarohem či bílým jogurtem a nechte v mrazáku ztuhnout. Mražené dobroty v hlavolamu zabaví vašeho psa na delší dobu. Mražené dobroty v hlavolamu bude váš pes milovat zejména v létě.
2. Pomocí vystřižených kousků kartonu nebo papíru ve tvaru cihliček zakryjete pamlsky, čímž získáte další vrstvu obtížnosti. Aby pes dosáhl na pamlsky, musí odstranit jak cihličku tak i kus kartonu.

Vždy na svého psa dohlížejte, abyste se ujistili, že nežere karton nebo díly hlavolamu.

3. Umístěte hlavolam třeba na stoličku, krabici nebo židli. Je to skvělé zejména pro drsné psy, díky tomu bude hra s hlavolamem klidnější. Pokud váš pes do hlavolamu až příliš moc hrabe packami, umístěte hlavolam na menší stoličku. Pokud hlavolam umístíte výše, bude pejsek muset pracovat svým čumákem.

Pawzler (🛒 Koupit zde)

Originální zpracování hlavolamu pro psy Pawzler nám nabízí neomezeně možností, jak mentálně stimulovat našeho pejska. Pawzler může být jednoduchý jako jsou hlavolamy úrovně jedna nebo náročný klidně i mnohem víc než je úroveň čtyři. Vše záleží na tom, jak náročně moduly hlavolamu poskládáte a kolik Pawzlerů se vám podaří spojit dohromady.

Jak Pawzler udělat pro svého psa náročnější.
Pokud už hlavolam váš pejsek zvládá levou zadní a vyčerpali jste všechny možnosti jak moduly Pawzleru poskládat, je řešením zkombinovat více balení Rainbow Mix dohromady. Díky tomu budete mít k dispozici mnohem více modulů, otevřou se vám další způsoby, jak hlavolam svému pejskovi připravit. Může tak vzniknout větší hlavolam, který vašemu pejskovi poskytne ještě více mentální stimulace, protože hlavolam bude řešit delší dobu.

Jak Pawzler udělat méně náročným:
1. Pokud váš pejsek má na začátku problém pamlsky z hlavolamu dostat, můžete mu to zjednodušit. Umístěte na hlavní desku méně modulů – klidně i třeba jen dva. Ukažte pejskovi jak tyto moduly fungují a jak má pamlsky z modulů dostat.
2. Když to váš pejsek zvládne, vyzkoušejte další kombinaci dvou modulů.
3. Pokud vyzkoušíte všechny kombinace dvou modulů, začněte přidávat další modul a postupně se takto dostaňte do stavu, kdy využijete všechny Pawzler moduly.

Zippy Paws Puzzler (🛒 Koupit zde)

Hlavolam pro psy od Zippy Paws představuje zajímavou výzvu, kombinací hned třemi přístupy, kterými schováváte pamlsky.

Jak hlavolam pro psa usnadnit:
1. Začněte pomalu a naplňte pamlsky pouze do otvorů, které jsou posunovací. Jakmile to váš pes zvládne, můžete zkusit další – středové otáčející kolečko.
2. Nejnáročnějším prvkem na hlavolamu jsou odklápěcí víčka. Nazačáku můžete svému pejskovi pomáhat tak, že víčko trochu nadzvednete. Víčko se nejlépe pejskovi bude otevírat tlamou, nosem ani tlapkou to moc dobře nejde. Proto psa směřujte k tomu, aby si víčko bral do tlamy.
3. Můžete také odklopení víčka usnadnit tak, že kolem víčka omotáme provázek, kterým pes může víčko otevírat.

Jak hlavolam pro psa udělat náročnější:
1. Pokud už pejsek zvládá Puzzler levou zadní, můžete zkusit: Pomocí kartonu nebo papíru udělat krytky. Díky tomu váš pes dostane další překážku, kterou bude muset za cestou za pamlsky překonat.
2. Do otáčejícího středu umístěte kužel třeba z Dog Smart Orange Composite. Váš pes bude muset kužel nejdříve vyndat, aby se mohl dostat k pamlskům, které jsou ukryty pod otočným kolečkem.
3. I Puzzler lze vložit do mrazáku, takže není problém, naplnit ho třeba tvarohem a nechat zamrazit. Díky tomu získat všechny dobroty bude vašemu psovi trvat delší dobu a navíc se v létě krásně osvěží. Bude to milovat!

Nina Ottosson – Dog Hide and Slide (🛒 Koupit zde)

Oblíbený, náročnější hlavolam druhé úrovně můžete svému mazlíčkovi udělat o dost náročnější:
1. Zkombinujte hlavolam s válečky z Dog Smart Orange Composite hlavolamu. Jednoduše válečky umístěte jako překážky v pohybu pohyblivých částí v hlavolamu. Váš pes je bude muset z hlavolamu nejdříve vyndat, aby mohl začít hýbat s pohyblivými částmi na hlavolamu.

2. Vkládejte pamlsky výhradně jen přes otvory ve válečcích. Váš pes je bude muset nejdříve posunout nad místo, kde se pamlsky z válečku uvolní a zase váleček bude muset posunout zpět, aby se k pamlskům dostal.

Kamarádi, to je pro první díl tipů a triků s hlavolamy pro psy vše. Najděte si v našem Molly blogísku další díly, kde najdete tipy a triky s dalšími oblíbenými hlavolamy z naší nabídky.

Diskuze
Pokračovat ve čtení

7 mýtů a faktů o psích bundách aneb potřebuje můj pes zimní bundu ke zlepšení jeho životního stylu?

Možná právě kvůli tomu, že jsou zimní oblečky pro psy tolik roztomilé, vzniká tolik mýtů. Možná právě kvůli tomu se mnoho psích majitelů dívá...

Tipy a triky s hlavolamy pro psy. Jak udělat hlavolam náročnější nebo jednodušší? (2. díl)

Druhý díl oblíbených návodů jak si s hlavolamy pro psy ještě více vyhrát je tady! Tento díl jsme se zaměřili na další hlavolamy jako...

Proč koupit zimní bundu pro mého psa? A jak může zima mého psa ohrozit?

Při procházkách se psem během mrazivých zimních měsíců si můžete klást otázka: “potřebuje ten můj Maxík zimní bundu nebo svetr?” Odpověď zní: Psí oblečky...

Mezinárodní den koček. Historie a jak den koček oslavit

Den oslavující jednoho z nejběžnějších a nejstarších domácích mazlíčků je tady! Je 8. srpna a vy s vaší micinou můžete začít slavit! Kočky byly...

⭐ Sleva 5 % na vše!
Chcete 5% slevu na všechny naše produkty? Stačí vyplnit Váš E-mail a pošleme vám slevový kupón. Navíc vás budeme informovat o všech slevách, nových produktech a článcích.
    Přihlásit se a získat slevu
    Děkuji, slevu nevyužiju