Který hlavolam je pro mého
psa a kočku ideální?

Aktualizováno 3. ledna 2023

Pokud si nejste jistí který hlavolam vybrat, níže je naše doporučení. Nemusíte se ale řídit jen naším doporučením, vašeho pejska a kočku nikdo nezná lépe, než vy. 🙂

Žádný z hlavolamů z naší nabídky není určený jen pro nějaké konkrétní plemeno nebo věk, proto se nemusíte bát, že si pořídíte vyloženě špatný hlavolam. S hlavolamem si můžou hrát pejsci a kočky všech plemen a věku, liší se jen podle úrovně náročnosti, které rozdělujeme do 4. kategorií: začátečníci, středně pokročilí, pokročilí a experti.

Motivace psa a kočky

Jak motivovat psa a kočku aby se do hlavolamu pustili? Hlavní motivaci k řešení hlavolamů je samozřejmě lahodná odměna. Někteří psi a kočky jsou velmi motivováni jakýmkoliv jídlem (třeba uvítají i obyčejné granule), jiní zas jsou více vybíraví a vyžadují extra hutné voňavé pamlsky.

Úrovně obtížnosti hlavolamů

Zkuste popřemýšlet nad tím, jak člověk zvládá řešení křížovek nebo hraje šachy. Pokud hrajete poprvé, tak potřebujete trochu lehčí úroveň a i pomoc ostatních do té doby, než se pokusíte všechno zvládnout sámi. Pejsci a kočky to mají stejné. Pokud by váš mazlíček dostal svůj první hlavolam úrovně 4, nejspíš by byl hodně frustrovaný a rychle by se vzdal.

Místo toho, aby se pokusil dostat k pamlskům správnou cestou, začal by hlavolam okusovat a snažit se najít pamlsek agresivní cestou. Všem vždycky říkáme, že pokud hlavolam skončil rozkousaný, nevěnoval páníček dost času na to, aby mazlíčkovi hlavolam dostatečně ukázal. Co myslíte, že pejska jako první napadne, když mu neukážete jak správně s hlavolamem zacházet? 🙂

Úroveň 1 – pro začátečníky, kteří se ještě s hlavolamem nikdy nesetkali a zároveň ideální obtížnost pro štěňata. Hlavolamy v první úrovni obtížnosti se zpravidla zakládají na jednoduchém principu.

Úroveň 2 – pro středně pokročilé. Trochu obtížnější úroveň pro psy a kočky všech plemen a věku. Pokud si myslíte, že úroveň 1 je moc jednoduchá ale zároveň si nejste jistí, zda by váš mazlíček zvládl větší obtížnost, tak hlavolamy druhé úrovně jsou pro vás nejlepší volbou.

Úroveň 3 – pro pokročilé. Hlavolamy třetí úrovně obtížnosti se hodí i pro více akční pejsky a vyžadují dávku trpělivosti a neustálého opakování. Tyto hlavolamy mají zpravidla hned několik způsobů pohybu a druhů schovávaček pro pamlsky.

Úroveň 4 – pro ty nejzkušenější a nejchytřejší mazlíčky. Hlavolamy čtvrté úrovně mají několik způsobů pohybu a několik typů schovávaček pro pamlsky. Zároveň jsou některé tyto hlavolamy opatřeny nejrůznějšími zamykacími mechanismy. Váš mazlíček bude muset hlavolam čtvrté úrovně opravdu poznat a pravidelně trénovat. Je to výzva!

Pro štěňata

Pro štěně doporučujeme hlavolam, který nemá žádné odstranitelné části. Je důležité štěně s hlavolamem seznamit, napovídat mu a hlavně neustálé chválit. Během řešení hlavolamu můžete zároveň procvičit základní povely, jako je “Sedni”, “Čekej”, “Můžeš”, “Přestaň” aj..

Psi malé velikosti

Na velikosti nezáleží. Je vám to povědomé? 🙂 I malý pejsek může zvládnout vyřešit velké hlavolamy (například největší hlavolam Multipuzzle, který má velikost 40 x 40 cm). Níže jsou uvedené hlavolamy, které budou pro malého pejska jednodušší. TIP: malý pejsek si užije i hlavolam pro kočky, například Melon Madness nebo Bugging Out.

Psi střední velikosti

Pro středně velké psi jsou vhodné všechny naše hlavolamy. Záleží jen a pouze na zkušenostech pejska.

Psi větší velikosti

Lze používat všechny naše hlavolamy. Na čem obvykle záleží je síla kterou při hraní pejsek používá. To znamená, zda je pes při hraní opatrnější nebo je více “rozjetý”. S následujícími hlavolamy je dobré začít. Vybírejte podle zkušeností pejska.

Psi s krátkým čumákem

Při řešení hlavolamu pejsci používají jazyk, né čumák, proto neexistuje žádné pravidlo který hlavolam je určen jenom pro psa s krátkým čumákem. Senzace, ne? 🙂

Začátečníci

Pokud si váš pejsek a kočka ještě nikdy nehráli s hlavolamem, doporučujeme začít s jedním z následujících hlavolamů.

Chytří a velcí žravci

Tyto hlavolamy jsou určené pro pokročilé hlavolamáře, které jsou vysoce motivováni jídlem a jsou velcí jedlíci. Hlavolam budou milovat.

Psi, co neustále něco žvýkají

Pokud váš pes rád žvýká věci a ničí je, doporučujeme hlavolam bez odnímatelných části. Hlavolam je jedinečná šance na to, pejska odnaučit věci ničit.

Drsní a agresivní psi

Pokud váš pes má tendenci hlavolam okusovat nebo se snaží hlavolam rozbít, doporučujeme zkusit jeden trik: do otvorů vložte pamlsky, granule nebo konzervu, zalijte trochou vody a nechte v mrazáku zmrazit. Zmrazený hlavolam přinutí pejska pamlsky olizovat a olizování má na psy uklidňující účinek. Nebo můžete hlavolam umístit na menší stoličku nebo krabici, aby pes neměl možnost používat své packy a musel pracovat jenom s čumákem.

Psi hltavci

Pokud váš pes jídlo hltá, krmí se příliš rychle nebo naopak odmítá žrát z misky, tak vám hlavolam může pomoci tento problém vyřešit.

Wobble Bowl – perfektní jak pro suché granule tak i pro tvrdší pamlsky.
Dog Brick – vhodný pro suché a mokré žrádlo a na psí zmrzlinu.
Dog Tornado – vhodný pro suché a mokré žrádlo a na psí zmrzlinu.
Challenge Slider – vhodný pro suché a mokré žrádlo a na psí zmrzlinu.
Multipuzzle – vhodný pro suché a mokré žrádlo a na psí zmrzlinu.

Zranění psi

Hlavolam je perfektní volbou pokud je váš pejsek zraněný nebo je třeba po operaci a díky zdravotnímu stavu se nemůže volně pochybovat. Níže jsou uvedené hlavolamy, které lze vyřešit jenom čumákem bez pomoci pacek. Nenechte svého pejska se nudit a dopřejte mu zábavu.

Slepý psi

I slepý pejsek by si rád zahrál s hlavolamem. Pejsci vidí svět čumákem a díky tomu není překážkou to, že pejsek nevidí. Následující hlavolamy, lze zvládnout i s zhoršeným zrakem.

Kočky

Kočky jsou od přírody lovci a sami se rozhodují kdy je čas na hraní, jídlo či odpočinek. Naplňte hlavolam něčím chutným a dejte ho na nějaké místo, třeba pod stůl. Pak to pro kočku bude vypadat jako lov na jídlo a zároveň i hra, což má pozitivní dopad jak na logické myšlení kočky tak i na její celkové chování. Níže jsou uvedené hlavolamy pro kočky a hlavolamy pro psy, které se dají použít i pro kočky.

Hlavolamy pro psy v akci

Pomůžeme

Pište kdykoliv
Odpovídáme rychle
Najděte si rychle odpověď

Možná se přece jen chcete na něco zeptat…

Všechny otázky a odpovědi
Ano! Všechny objednávky nad 1 500 Kč doručujeme po celé České Republice zdarma přes Zásilkovnu výdejní místa.
Ano, pokud budete chtít objednávku doručit na výdejní místo Zásilkovny bude Vám automaticky nabídnuto zaplatit objednávku na dobírku v místě pževzetí zboží. Služba je zpoplatněná 35 kč. GLS, PPL a další dopravci nabízí platbu na dobírku také.
Ano, na veškeré produkty se vztahuje lhůta na vrácení v délce 14 dnů. Pro vrácení zboží musíte vyplnit formulář Odstoupení od kupní smlouvy a poslat nám ho elektronicky na e-mail info@pamlskovace.cz nebo poštou na adresu Jan Vašek, Na Lucberku 263, Králův Dvůr 267.
Za zboží můžete zaplatit buď kartou bezhotovostně prostřednictvím platebního systému GoPay nebo bezhotovostním převodem na bankovní účet č. 2502034082/2010 vedený u Fio banka, a.s. Číslo objednávky slouží jako variabilní symbol, podrobnosti obdržíte v e-mailu po odeslání objednávky. V případě že vyberete způsob dopravy Zásilkovnu, je Vám umožňěno zaplatit objednávku na dobírku v místě převzetí objednávky. Více informací o možnostech platby a dopravy zde.
Objednávky odesíláme následující pracovní den. Doručení zásilky obvykle trvá 1 až 2 pracovní dny. Záleží na tom, jak si dopravce pospíší… 🙂
Většina hlavolamů pro psy pomáhá následujícím způsobem: Zahání nudu a zabaví i hyperaktivní jedince; omezují destruktivní chování a rozvíjí dovednosti vašeho psa; stimulují k přemýšlení a soustředění, takže psa pozitivně unaví; jsou zábavné pro všechny bez ohledu na plemeno a věk; posilují vztah mezi páníčkem a psem. Více se můžete dozvědět i na našem blogu zde.
Ne to není možné. Ale můžeme vám ho zdarma doručit pokud jste z Berouna nebo Králova Dvora. Navíc, při nákupu za 1500 Kč neplatíte dopravu.