🎄 VÁNOCE: Poradíme vám s výběrem ➡️

Jak vychovat štěně aneb vaše první společné dny #checklist

Pokud čtete tento článek tak možná právě teď prožíváte rozporuplné období. Na jednu stranu vám štěně dělá ohromnou radost a na stranu druhou vám přibylo tolik starotí, že se v tom už možná začínáte ztrácet. Nevíte kterou loužičku dřív utřít a nevíte, co první před štěnětem schovat než to skončí v jeho pelíšku pod jeho ostrými jehličkami v tlamě.

Nikdo vám neřekl, že to nebude jen sranda mít doma pejska? To jsou darebáci! Vychovat slušného pejska, se kterým budete celý jeho život v dokonalé harmonii vám udělá pár vrásek na čele, ale věřte že vám to bude stát za to, co vy dva si spolu mezi sebou můžete vybudovat. Není to ovšem zdarma.

Celá cesta za vychovaným psem je dlouhá a bude se silně odvíjet od toho, jak moc jste důslední. Pokud chcete vychovat pejska, který vás bude na slovo poslouchat, musíte mu hned na začátek nastavit jasná pravidla co smí a co ne. Připravili jsme proto pro vás jednoduchý a přehledný checklist, který vám pomůže se zorientovat v těch nejzákladnějších věcech, které když splníte budete o pořádný kus blíže k tomu, aby se z vašeho chlupatého přítele stal dokonalý parťák.

Papírování – se štěnětem přichází i legislativní povinnosti

Protože mít doma psa není jen o tom ho správně vychovat, ale také o tom dodržovat zákony.

🗹 Šanon pro vašeho pejska
Protože za celý život můžete nasbírat celou řadu dokumentů, doporučujeme si pro pejska vyhradit jeden šanon nebo poličku ve skříni, kde budou všechny jeho papíry na jednom místě. Někdy těch dokumentů může být víc než spotřebuje pytlíků na hovínka. 🙂

🗹 Zaregistrujte své štěně
Všechny místní samosprávy mají vyhlášku ohledně chovu domácích zvířat, včetně psů a koček. Najděte si tyto informace – určitě budou dostupné na oficiálních stránkách města a zjistěte jaké povinnosti vám vyplývají. Většinou bude chov do dvou psů bezplatný. S největší pravděpodobností bude potřeba i pejska registrovat a nahlásit.

🗹 Najděte si veterináře
Najít spolehlivého veterináře je jako si koupit skvěle padnoucí tričko – váš život hned pohodlnější. 🙂 Dobré veteriny jsou neustále přeplněné, proto si domluvte předem návštěvu a´t máte přesný termín a nestrávíte se štěňátkem v čekárně celý den.

🗹 Aktualizace údajů na čipu
Od chovatele vašeho pejska byste měli dostat číslo čipu, který v sobě váš pejsek má. Je možné, že už to za vás chovatel udělal a informace o majiteli pejska upravil. Pokud ne, udělejte to sami. Stačí jít na portál Národního registru majitelů zvířat, vyplnit číslo čipu pejska a aktualizovat údaje.

🗹 Pojištění domácích mazlíčků
Pokud chcete pro svého pejska udělat něco navíc, můžete mu platit zdravotní pojištění. Je hned několik institucí v ČR, které pojištění mazlíků nabízí. Zvažte sami, zda se vám to vyplatí.

Zabydlování štěněte

Je důležité se seznámit s prostředím, kde váš mazlíček bude bydlet. Co vše to obnáší?

🗹 Prolomte ledy
Seznamte štěně se všemi členy v domácnosti. Pokud je vás doma hodně, nevrhněte se na toho malého tvorečka všichni naráz, jděte na to pomalu a postupně.

Uvažujete o komunikačních tlačítkách? Ve věku štěněte je ideální začít. Učte pejska jak se členové vaší rodiny jmenují a už to neměňte. Jak komunikovat se svým psem přes komunikační tlačítka?

🗹 Nastavte si jasná domácí pravidla
Každý člen v domácnosti je jiný a každý má “metr přísnosti” jinak nastavený. Důležité je se společně domluvit na tom, zda vás pes smí na gauč, na postel atd. Zapamatujte si, že konzistence je důležitá a jakmile nastavíte jednou nějaké pravidlo, tak to musí platit. Pokud nebudete konzistentní a bude každý den jiný, zbytečně si prodloužíte výchovu vašeho štěněte.

🗹 Krmení
Už od svého chovatele budete mít jistě doporučení, jak často a kolik svého mazlíčka máte krmit. Jistě vám už doporučil i konkrétní krmivo. Pokud ne, je nutné si na spolehlivém zdroji zjistit, kolik krmiva má váš pes denně sníst s ohledem na jeho stáří. U štěňat se porce pravidelně zvětšuje až do dosažení konkrétního věku. Také je důležité se rozmyslet jaké krmivo bude váš mazlíček papat.

Může se vám hodit náš článek o tom, jak skladovat granule (opravdu to nemusí být tak jasné) a na co si dát při výběru krmiva pozor. ANO! Stejně jako u lidského jídla můžete i u krmiva pro psy pěkně narazit. Psi jsou masožravci a věříme, že pro pejska nechcete krmivo plné kukuřice. Článek najdete zde.

🗹 Nákup základního vybavení: postroj nebo obojek, vodítko, miska atp.
Pravděpodobně už od svého chovatele ke štěněti dostanete nějaké jednoduché vodítko s obojkem. To však za pár týdnů nebude vašemu pejskovi stačit a tak je důležité vybrat pro pejska postroj či obojek s vodítkem.

Na trhu je obrovské množství tohoto vybavení. Můžeme vám doporučit ty světově nejlepší značky jako je finská Hurtta, americký Ruffwear nebo Kurgo.

Mezi další vybavení, které pro pejska bude nutné pořídit bude bezpochyby miska – doporučujeme protihltací miskyzde máte článek o tom, proč jsou protihltací misky důležité.

Zdraví pejska

Co může být důležitějšího než zdraví?

🗹 Nejdůležitější očkování u psa
Ze zákona je očkování u psů povinné proti vzteklině (od 3 – 6 měsíců) a dále potom v intervalech po 1 roku nebo po třech – o tomto vám váš veterinář řekne více. Mezi další očkování – nepovinná – patří například proti lymské borelióze, proti psincovému kašli nebo proti tetanu.

🗹 Prevence proti zdravotním problémům
Co vašeho pejska může nejvíce trápit jsou blechy, klíšťata a další paraziti. Proti těmto nejčastějším parazitům jsou už spolehlivé ochrany. Ta nejlepší je obojek Foresto – jedná se o obojek, který chrání psa až 8 měsíců.

Zdravotní komplikace mohou časem vašeho pejska ohrozit z důvodů:

🐾 V zimním období pes prochladne – pořiďte pejskovi zimní obleček.
🐾 V deštivém období pes prochladne, zmokne a je zde riziko syndromu mrtvého ocasu – pořiďte pejskovi pláštěnku.
🐾 Špatné krmivo – důkladně čtěte složení krmiva, vyhýbejte se krmivu, které je velmi levné – 12 kg pytel za 400 Kč nebude nic dobrého. Průměrná cena nadprůměrného krmiva je kolem 1200 Kč za 10-12 Kg pytel granulí. Průměrná cena masové konzervy pro psy s obsahem kvalitního masa a dalších surovin se pohybuje kolem 50-70 Kč za 400g. Do naší nabídky zařazujeme pouze to nejpopulárnější krmivo.
🐾 Hltání – až je hltání u psů zcela přirozené, může být extrémně nebezpečné a hrozí zde torze žalůdlu – protihltací misky prodlouží dobu krmení až 20x.
🐾 Psychika – pes se musí cítit psychicky v pohodě – proto mu dopřejte dostatek pohybu, dostatek hraček a zdravý životní styl – být v teple a suchu, zdravé a chutné krmivo, pamlsky za odměnu a moře lásky a pozornosti.
🐾 V létě může dojít k přehřátí a vyčerpání z horka – pořiďte pejskovi chladící podložku, aby tropické dny zvládl v pohodě.
🐾 Na dlouhých výletech může dojít k dehydratacicestovní láhve pro psy jsou finančně tolik dostupné, že neexistuje důvod, proč je pejskovi nepořídit. Zajistíte pro pejska čistou vodu ať jste kdekoliv.
🐾 Obezita – nadváha pejska může způsobit závažné problémy a významně zkrátit délku života. Proto si dobře zjistěte kolik krmiva má váš pes sníst a pokud pejska chcete odměnit, nedávejte mu zbytky jídla, ale pravidelně pejska odměňujte například pamlsky pro psy, které slouží skvěle jako motivace při tréninku i jako odměna za vzorné chování.

Rutiny se psem

Pejsek potřebuje jasný program, proto je nutné mu vytvořit každodenní rutiny na které se může v průběhu dne kdy odpočívá těšit. Nebude-li mít nastavené rutiny, bude jeho výchova mnohanásobně komplikovanější.

🗹 Venčení
V souvislosti s učením štěněte čůrat a kakat venku a ne doma na podlahu musíte pejska naučit na každodenní rutinu. Štěňata zpravidla potřebují každé dvě hodiny se venčit i po každém krmení. Pokud toto budete dodržovat, váš pejsek se raz-dva naučit svoji potřebu vykonávat venku.

Jak bude plynout čas a pejskovi se vyvinou svěrače a vydrží delší dobu nečůrat, nastavíte denní venčení tak, jak vám časově bude vyhovovat. Každý den byl se měl venčit alespoň 2x denně, spíše více krát. Máte-li k dispozici zahrádku, budete to mít snazší než ti, kteří tuto možnost nemají.

Své štěně můžete naučit na plenu, jak na to se můžete přečíst v našem článku zde.

🗹 Krmení
Nastavte jasné časy, kdy se pes může těšit na krmení. Většinou se psi krmí jednou nebo dvakrát denně. Konzultujte to s chovatelem vašeho psa nebo s veterinářem.

🗹 Trénink, cvičení a hry
Pravidelně svého psa trénujte a cvičte nové povely a zdokonalujte se v těch co už zvládá. Cvičení povelů a různé hry – například s hlavolamy pro psy a jinými interaktivními hrami je důležité pro rozvoj jeho intelektuálních dovedností. Proč jsou hlavolamy tolik užitečné se můžete dočíst v našem dalším článku zde.

Každodenní život se psem

A poslední série úkolu se zaměřuje na zdravé vnímání světa kolem vašeho psa.

🗹 Socializace
To nejhorší co pro své štěně můžete udělat je, držet ho od jiných psů. Pejsek musí zjistit, že kolem něho nejsou jen lidé, ale i další pejsci. A už od mala se s nimi musí seznamovat, očichávat a udělat si své kamarády. Jedině takto z vašeho pejska vychováte přátelského psa ke svému okolí. Pes, který je zcela odříznut od světa tam venku, je jako časovaná bomba a jeho výchova pro vás bude velmi náročná.

🗹 Trénujte a zpestřete pejskovi jeho všední dny
Zpestřete pejskovi všední dny novou hračkou, tréninkem nového povelu nebo výletem.

Doufáme, že vám náš základní checklist pomůže při prvních dnech, kdy si své štěně přivedete domů. Lidé, kteří mají pejska poprvé si před jeho pořízením nemusí uvědomit, kolik to bude starostí a tak vám jen přejeme, abyste neztráceli hlavu, někdy to vše vypadá hodně beznadějně, ale vše se otočí k lepšímu – pejska naučíte venčení, naučíte ho co doma nesmí ničit a váš společný život s pejskem bude jedna z těch nejlepších věcí, která vás v životě potkají.. 🙂

Právě teď ve slevě
Pokračovat ve čtení

Skrytá rizika plastových hraček pro psy: Alergie, o kterých jste netušili

Psi jsou pro mnoho lidí členy rodiny, proto je důležité pečovat o jejich zdraví a spokojenost. Hračky jsou důležitou součástí života psů, ale ne...

Láska, zvědavost nebo mlsný jazýček? Odhalte, proč vás váš pes pořád olizuje!

Představte si, že vás doma uvítá váš čtyřnohý kámoš s takovou vřelostí, že se na vás okamžitě vrhne s jazykem napřed. "Co to, proboha,...

Vánoční dárky pro psy 2024

I letos jsme nahlédli do vánočních přání našich chlupatých přátel a zjistili, co by je pod stromečkem nejvíce potěšilo. Letos máme novinku – výhodné...

Komunikační tlačítka pro psy – jak vybrat první slova? (6. díl)

Vítejte u šestého dílu seriálu o komunikaci s mazlíčky přes komunikační tlačítka. Dnes se podíváme na to, jak vybrat první slova, která budeme mazlíčka...

Komunikační tlačítka pro psy – jak předvádět význam slova v tlačítku (modelování)? (5. díl)

Vítejte u pátého dílu seriálu o komunikaci s mazlíčky přes komunikační tlačítka. Dnes se podíváme na to, jak správně předvádět nebo demonstrovat význam slov...

Nejlepší pláštěnky pro psy 2024

Dalo nám to dost práce, ale zvládli jsme to včas! Máme pro vás nejnovější žebříček těch nejlepších psích pláštěnek pro rok 2024. V našem...

Jak ochladit psa: Praktický návod pro pejskaře

Léto může být pro naše čtyřnohé miláčky náročné. Proto jsme se rozhodli přinést vám několik tipů, jak ochladit psa v horkých dnech a předejít...

Jak ochladit psa? Těmito způsoby rozhodně NE!

Při snaze ochladit psa v horkých dnech je důležité vyhnout se některým běžným chybám, které mohou být pro vašeho mazlíčka nebezpečné. Náhlé ponoření do...