Tipy a triky s hlavolamy pro psy. Jak udělat hlavolam náročnější nebo jednodušší? (3. díl)

Vítejte u třetího dílu článku o hlavolamech pro psy! Hlavolamy jsou skvělou zábavou pro vaše čtyřnohé přátele a posilují jejich schopnosti řešit problémy. V tomto dílu vám přinášíme další tipy a triky, jak udělat hlavolamy pro psy náročnější či snadnější. Pokud jste si nečetli předchozí díly, neváhejte se podívat na náš blog – zde je díl 1 a zde díl 2.

Ve třetím díle jsme se zaměřili na tipy a triky pro následující hlavolamy pro psy:

➡️ Trixie Flip Bone
➡️ Treat Maze
➡️ Challenge Slider
➡️ Multipuzzle
➡️ Lickin’ Layers

Opakování je matka moudrosti, proto si i v tomto druhém díle tipů a triků zopakujeme několik důležitých informací pro práci s hlavolamy.

Cvičte základní povely během hry s hlavolamem

Hlavolamy pro psy nejsou jen zábavnou aktivitou, ale také skvělým tréninkem pro vašeho psa. Pomáhají zlepšovat jeho schopnost řešit problémy a posilují jeho mentální schopnosti. S hlavolamy lze cvičit základní poslušnost, jako je sedni, lehni nebo zůstaň.

Můžete využít například kulatého hlavolamu, do kterého vložíte pamlsky a dáte povel svému psovi, aby se posadil a pak si hlavolam sám otevřel. Pejskovi, když se snaží dostat k pamlskům, můžete přikazovat základní povely – například “k noze” nebo “ke mě”.

Další možnosti máte s hlavolamy, kde jsou válečky s otvory, do kterých se vkládají pamlsky. Při této aktivitě můžete procvičovat povel “přines” a naučit psa, aby vám přinesl váleček s pamlsky. S hlavolamy pro psy je možné trénovat i další povel, například “hledej” – ukryjte pamlsky v různých místech a nechte psa, aby je našel. S trochou trpělivosti a tréninku můžete pomocí hlavolamů pro psy posílit poslušnost a schopnosti vašeho psa.

Bezpečnost s hlavolamy pro psy (i kočky)

Při práci s hlavolamy pro psy je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Je důležité nechat psa pracovat s hlavolamem pouze pod dozorem a nikdy ho s ním nenechávat samotného. Je také nutné používat bezpečné a vhodné materiály – hlavolamy by neměly obsahovat malé části, které by pes mohl spolknout a uškodit si tím.

Pokud má pes sklon k agresivnímu kousání, je důležité ho odnaučit toto nežádoucí chování. Agresivní kousání může být způsobeno například strachem, úzkostí, nedostatečným tréninkem nebo špatným zacházením. Pro odnaučení tohoto chování je nejdůležitější trpělivost a pozitivní trénování. Pomocí cvičení s hlavolamy pro psy můžete psa naučit, že se s vámi může spolupracovat a že při tom nemusí být agresivní. Je však důležité, abyste při tréninku s hlavolamy psa nevystavovali příliš velkému stresu, který by mohl situaci zhoršit. Pokud máte problém s agresivním kousáním u svého psa, doporučuje se konzultace s odborníkem na chování psů.

Jaké jsou výhody hlavolamu pro psa proti běžné hračce?

Rozdíl mezi běžnou psí hračkou a hlavolamem pro psy spočívá v tom, že hlavolam je navržen tak, aby psa stimuloval a vybízel k řešení problému. Zatímco běžné hračky jsou určeny k pasivnímu hraní, hlavolam pro psy zahrnuje interaktivní a výukový prvek.

Výhodou hlavolamu pro psy je, že nejenže poskytuje psovi zábavu, ale také mu poskytuje intelektuální stimulaci a pomáhá rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti. Hlavolamy jsou také užitečné pro posilování vztahu mezi psem a jeho majitelem, protože spolupráce při řešení hlavolamů může být zábavnou záležitostí, která posiluje důvěru a komunikaci mezi nimi.

Je důležité zdůraznit, že hlavolam pro psy není jen hračkou, ale je to výcvikový nástroj. Hlavolamy pro psy pomáhají trénovat koordinaci, paměť, soustředění a zlepšují psychickou pohodu psa. Navíc, pokud je pes náchylný k nudě nebo destruktivnímu chování, může být cvičení s hlavolamy pro psy užitečnou prevencí proti těmto chováním.

Vzhledem k výhodám, které hlavolamy pro psy poskytují, by měly být součástí každé psí výbavy. Při výběru hlavolamu je však důležité vzít v úvahu velikost a typ vašeho psa, abyste mohli zvolit nejvhodnější hlavolam pro jeho potřeby a schopnosti. Kombinovat více hlavolamů najednou a experimentovat s nimi, je důležité, aby pejskovi hlavolam jen tak nezevšedněl.

Trixie Flip Bone (🛒 Koupit zde)

Trixie Flip Bone je populární a levný hlavolam pro psy, který poskytuje zábavu a stimulaci pro psy různých věkových kategorií – zejména pro štěňata nebo pro psy bez zkušenosti s hlavolamy. Tento hlavolam se skládá ze dvou kuželů a posuvných částí pro ukrytí pamlsků.

Udělejte hlavolam pro psa náročnější:
1. Pokud váš pejsek zvládá Twister levou zadní, připravte si kus pevného papíru nebo nejlépe kus kartonu z krabice.
2. Podle tvaru přihrádek si vystřihněte krytku. Podle toho jak moc je pejsek šikovný zvažte, zda mu to nejdříve usnadníte tím, že doprostřed kartonu uděláte dírku, kterou provléknete provázek, aby za provázek mohl pejsek zatáhnout a krytku odstranil.
3. Díky papírovým krytkám prodloužíte dobu hraní a přidáte do hry další překážku, kterou váš mazlíček bude muset překonat.

Udělejte hlavolam pro psa snadnější:
1. Pokud už hlavolam váš pes zvládá levou zadní, zakryjte otvory pro pamlsky kusem kartonu.
2. Jednoduše si vystřihněte kolečko z kartonu tak, aby se s posuvnými kolečky dálo hýbat – po odkrytí otvoru na pejska bude čekat ještě jedna překážka – kus kartonu, který bude muset vyndat, aby se dostal k pamlsku.

1. Hlavolam můžete kombinovat s válečky z jiných hlavolamů.
2. My jsme použili válečky z hlavolamu Dog Smart Orange.
3. Válečky teď blokují posuvné části. Váš pes nejdříve musí válečky odstranit a až potom bude moci posouvat a odkrývat další pamlsky.

Udělejte hlavolam pro psa snadnější:
1. Flip Bone je hlavolam úrovně jedna – pokud i tak má váš pejsek problém přijít na to, jak se s hlavolamem pracuje, můžete vyzkoušet hlavolam bez kuželů.
2. Otvory pro pamlsky přikryjte kusem kartonu, za který uvážete provázky, za které pejsek může tahat a odkrýt otvory s pamlsky.

Nina Ottosson – Treat Maze (🛒 Koupit zde)

Treat Maze je ideální pro psy všech věkových kategorií a umožňuje majitelům zlepšit koordinaci svého psa a jeho schopnost řešit problémy. Hlavolam je snadno ovladatelný a lze jej jednoduše čistit, takže je vhodný pro použití v domácím prostředí.

Udělejte hlavolam pro psa náročnější:
1. Náročnost hlavolamu Treat Maze můžeme zvýšit tak, že jeden nebo oba otvory, ze kterých vypadávají pamlsky zmenšíme.
2. Otvory zmenšíme třeba tak, že do nic vsuneme kus kartonu tak, aby karton držel na místě a zároveň tam bylo místo, přes které mohou pamlsky vypadávat.
3. Mějte na paměti, že bude záležet i na velikosti granulí či pamlsků – vyzkoušejte si proto, zda je reálné, aby pamlsky přes vložený karton mohli vypadávat.
4. Dále můžete do hlavolamu vkládat větší kusy pamlsků, které tak snadno nebudou vypadávat.

Udělejte hlavolam pro psa snadnější:
1. Úroveň obtížnosti může ovlivňovat velikost vložených pamlsků. Čím menší pamlsky jsou tím jednodušší hlavolam je – protože se pamlsky snadněji z hlavolamu vysypávají.
2. Čím více granulek a pamlsků do hlavolamu dáte, tím větší má pejsek šanci, že dostane odměnu – pomůže to tak pejskovi se cítit hned na začátku sebevědoměji. Náročnost časem zvyšujte.

Nina Ottosson – Challenge Slider (🛒 Koupit zde)

Nina Ottosson Challenge Slider je hlavolam pro psy, který se skládá z plastové desky s otvory a posuvnými kryty. Tento hlavolam pomáhá zlepšovat kognitivní funkce psa a zvyšovat jeho mentální stimulaci. Pes musí pohybovat posuvnými kryty, aby získal své pamlsky. Challenge Slider je vhodný pro psy všech věkových kategorií a je snadno čistitelný. Je to skvělá volba pro majitele psů, kteří hledají zábavnou a interaktivní hračku pro svého mazlíčka.

Udělejte hlavolam pro psa náročnější:
1. Pomocí kusu kartonu můžete hlavolam udělat o něco náročnější.
2. Stačí zakrýt otvory pro pamlsky navíc kusem kartonu.
3. V průběhu posouvání krytek si bude muset pejsek poradit ještě s kartonem, který brání v dosažení pamlsku.
4. Pokud bude mít pejsek problémy karton odstranit, můžete doprostřed kartonu udělat díru a provléknout kus provázku, za který může pes tahat. delší.

Udělejte hlavolam pro psa snadnější:
1. Pokud pejsek s hlavolamem bojuje a nedaří se mu objevovat pamlsky, můžete pár posuvných části z hlavolamu vyndat.
2. Vyndáním několika kusů usnadníte pejskovi práci a k pamlskům se dostane o něco jednodušeji.

Nina Ottosson – Multipuzzle (🛒 Koupit zde)

Nina Ottosson Multipuzzle je interaktivní hlavolam pro psy se čtyřmi stupni obtížnosti, navržený tak, aby nabídl výzvu pro psy různých velikostí a schopností. Tento náročný hlavolam obsahuje uzamčené kryty s různými otvory a mechanismy, které se pes musí naučit ovládat, aby získal pamlsky skryté uvnitř. Multipuzzle je určen pro psy s předešlou zkušeností s hlavolamy, kteří jsou již zvyklí na řešení složitějších úkolů. Tento produkt od Nina Ottosson je skvělou volbou pro majitele psů, kteří hledají výzvu pro svého mazlíčka a chtějí posílit jeho kognitivní schopnosti a mentální stimulaci.

Hlavolam můžete pro pejska udělat náročnější tím, že si vypůjčíte bílé krytky třeba z hlavolamu Dog Brick nebo Dog Smart. Vyndáte několik pojízdných krytek z Multipuzzle a pomocí bílých krytek budete blokovat posouvání. Aby pes mohl posouvat s posuvnými částmi, budete muset nejdříve odstranit tyto bílé překážky.

Tento stejný princip můžete vyzkoušet i s válečky z hlavolamu Dog Smart Orange.

Hlavolam naopak zjednodušíte tak, že vyndáte několik posuvných částí hlavolamu a necháte pejska pracovat třeba jen s pár posuvnými částmi.

Pokud jste však na začátku a hledáte jak pejska vše naučit, bude vhodné začít postupně. Soustřeďte se proto nejdříve na posuvné části kolem hlavolamu. Potom trénujte s kolečkem uprostřed. Posléze pejskovi ukazujte zamykací mechanismus. A až se tímto způsobem naučí pejsek ovládat všechny mechanismy hlavolamu, můžete začít vše kombinovat.

Nina Ottosson – Lickin’ Layers (🛒 Koupit zde)

Nina Ottosson Lickin’s Layers je inovativní hlavolam pro psy, který umožňuje psům získat své oblíbené pochoutky pomocí lízání a olizování. Tento hlavolam obsahuje několik vrstev s různými otvory a překážkami, které musí pes překonat, aby se dostal ke svému pamlsku. Hlavolam je vyroben z měkkého a odolného silikonu, což zaručuje bezpečnost pro psa při olizování a lízání. Lickin’s Layers je vhodný pro psy všech velikostí a věků a poskytuje jim mentální stimulaci a zábavu. Tento produkt od Nina Ottosson je skvělou volbou pro majitele psů, kteří hledají nový a zajímavý způsob, jak zabavit svého mazlíčka a posílit jeho kognitivní schopnosti.

Máme pro vás tip, jak prodloužit délku hraní. Hodí se zejména pro letní měsíce. Naplňte hlavolam něčím tekutým – tvarohem, bílým jogurtem, psí paštikou aj. a vložte celý hlavolam do mrazáku. Tramtadadá – lahodné letní osvěžení je na světě. Pejska tímto nejen skvěle osvěžíte, ale zároveň prodloužíte dobu, po kterou bude hlavolam používat.

Tak to je pro tento třetí díl vše. Kamarádi, užijte si trénink s hlavolamy a nezapomínejte zařadit tyto logické hračky pro psy do každodenní rutiny vašeho pejska, abyste zlepšili mazlíčkův životní styl. V další čtvrtém díle se můžete těšit na tipy pro hlavolamy Spin ‘N Eat, Melon Madness, Sluníčko nebo Trixie Pocker Box.

Diskuze
Pokračovat ve čtení

Psí blechy: Odpovídáme na 15 nejčastějších otázek

Psí blechy, jedni z nejnebezpečnější nepřítel každého psího kožíšku, mohou znepříjemnit život každé domácnosti. I když je na trhu mnoho účinných pomůcek, které vaše...

Naděje pro naše čtyřnohé přátele: Nová vakcína proti rakovině u psů

Rakovina u psů je noční můra, které by se většina majitelů domácích mazlíčků chtěla za každou cenu vyhnout. Bohužel je to realita, kterou mnoho...

Víte jaký je rozdíl mezi špatným a funkčním zimním oblečkem pro psy? Ukázky a infografika.

V našem okolí, v diskuzích na internetu a sociálních sítích neustále vidíme, jak jsou pejsci v naprosto nevhodných oblečcích. Majitelé pejsků jsou nadšení, že...

Nejlepší hračky pro psy. Víte, který typ hračky k čemu slouží?

Hraček pro psy je v obchodech nekonečné množství. Můžete si vybírat z nespočet plyšových hraček, gumových hraček jako jsou různé míčky nebo i poslední...