Naděje pro naše čtyřnohé přátele: Nová vakcína proti rakovině u psů

Rakovina u psů je noční můra, které by se většina majitelů domácích mazlíčků chtěla za každou cenu vyhnout. Bohužel je to realita, kterou mnoho pejskařů a jejich mazlíčků musí podstoupit. Podle Americké veterinární lékařské asociace bude asi polovina všech psů starších 10 let trpět rakovinou. Naštěstí se však objevila nová vakcína, která přináší nadějné výsledky v prevenci rakoviny u psů.

Riziko výskytu rakoviny u 25 nejoblíbenějších psích plemen

Boxeři mají vysoké relativní riziko srdeční, lymfatické, neurologické a kožní rakoviny. Bíglové mají vysoké relativní riziko rakoviny močového měchýře, endokrinního systému, jater, mléčné žlázy a sleziny. Zlatí retrívři mají vysoké relativní riziko rakoviny kostí, srdce, jater, lymfatických uzlin a sleziny.

Nejčastější typy rakovin u psů

🔥 rakovina kůže (průměrný věk výskytu 8,11)
🔥 rakovina lymfatických uzlin (průměrný věk výskytu 8,57)
🔥 rakovina kostí (průměrný věk výskytu 8,61)
🔥 rakovina mléčné žlázy (průměrný věk výskytu 8,62)

Nová vakcína proti rakovině u psů

Dr. Stephen A. Johnston, ředitel Centra pro inovace v medicíně na Biodesignově institutu a profesor na Fakultě přírodních věd na Arizonské státní univerzitě, začal pracovat na vakcíně proti rakovině psů před více než deseti lety. V roce 2018 mu projekt Open Philanthropy udělil grant ve výši 6,4 milionu dolarů na zahájení testování jeho vakcíny. Studie Očkování proti rakovině u psů (VACCS trial), pětiletý výzkum, který právě probíhá, je největší klinickou studií zaměřenou na rakovinu u psů v historii.

Účastníky studie jsou zdraví psi, kteří jednou za půl roku absolvují vyšetření. Někteří psi dostávají skutečnou vakcínu, zatímco jiní dostávají placebo. Psi, kteří dostávají placebo, by měli vykazovat vývoj rakoviny v obvyklých měřítkách; výzkumníci mohou poté porovnat tyto údaje s očkovanými psi. Všichni psi zapojení do studie, bez ohledu na to, zda dostanou vakcínu nebo ne, obdrží kredit na náklady spojené s léčbou rakoviny.

Dr. Johnston doufá, že tato výzkumná práce bude mít dalekosáhlé dopady nejen na prevenci rakoviny u psů, ale i na lidské zdraví. Mnoho druhů rakoviny u psů je velmi podobných lidským druhům, a naše imunitní systémy reagují podobně. Avšak u psů se nádory vyvíjejí mnohem rychleji než u lidí.

To znamená, že vakcínu lze testovat v mnohem kratším časovém období. Dr. Johnston odhaduje, že účinnost vakcíny lze změřit do pěti let nebo méně, zatímco u lidí by to trvalo 15 až 20 let vidět první výsledky. “Pokud prokážeme, že vakcína je úspěšná u psů, nevidím důvod, proč bychom to neměli zkusit i u lidí,” uvedl Dr. Johnston pro ACS Central Science.

Infografika – rakovina u psů a koček – příznaky rakoviny

V současné době však vakcína musí projít schvalovacím procesem od USDA, což je nezbytný krok, aby se dostala na trh. Dr. Johnston věří, že pokud tímto procesem vakcína projde, bude finančně dostupná pro všechny pejskaře.

V předběžných výsledcích se ukazuje, že vakcína může být revoluční nejen v prevenci rakoviny, ale také v omezení rizika artritidy a dalších chronických onemocnění u psů. To by mohlo znamenat delší a zdravější životy našich chlupatých přátel.

Zatímco čekáme na konečné výsledky studie a schválení od úřadů, mohou majitelé psů sledovat vývoj této inovativní vakcíny s nadějí a očekáváním. Možná se jedná o krok vpřed v boji proti jedné z nejtemnějších stránek péče o naše domácí mazlíčky – rakovině.

Tipy na prevenci rakoviny domácích mazlíčků

❤️ Pasivní kouření: Důkazy naznačují, že domácí mazlíčci vystavení tabákovému kouři mají zvýšené riziko rakoviny.

❤️ Sledujte váhu: Obezita je spojena s vyšším rizikem rakoviny. Dbáte na vyváženou stravu, která pomáhá udržovat zdravou hmotnost vašeho mazlíčka?

❤️ Pravidelné veterinární prohlídky: Stejně jako u lidí je pravidelná návštěva lékaře klíčová. Pravidelné veterinární prohlídky umožní časné odhalení potenciálních problémů.

❤️ Ochrana před slunečním zářením: Své mazlíčky chráníte před přímým slunečním zářením, zejména kolem poledne, kdy je nejsilnější.

❤️ Zahrňte zeleninu do stravy: Některé studie naznačují, že přidání zeleniny do stravy může snížit riziko rakoviny.

❤️ Pravidelná samokontrola: Jednou měsíčně pečlivě prohlédněte svého mazlíčka a zaznamenejte všechny změny. Včasná detekce může být klíčem k úspěšnému léčení.

❤️ Vyvarujte se chemikáliím na trávníku: Pokud je to možné, omezte vystavení svého mazlíčka chemikáliím používaným na trávníku (i jiných místech).

❤️ Pravidelné cvičení: Udržujte své mazlíčky aktivními a ve formě pomocí pravidelného cvičení. Perfektní psychický stav a minimum stresových situací prospívá zdraví vašeho psa.

❤️ Pozorujte změny v chování: Sledujte chování svého mazlíčka, protože změny mohou signalizovat potenciální zdravotní problémy.

Pevně věříme, že testování vakcíny proběhne na jedničku. Děkujeme za vaší pozornost kamarádi a přejeme vám i vašim mazlíčkům dlouhý a bezproblémový život 😊

Diskuze
Pokračovat ve čtení

Psí blechy: Odpovídáme na 15 nejčastějších otázek

Psí blechy, jedni z nejnebezpečnější nepřítel každého psího kožíšku, mohou znepříjemnit život každé domácnosti. I když je na trhu mnoho účinných pomůcek, které vaše...

Víte jaký je rozdíl mezi špatným a funkčním zimním oblečkem pro psy? Ukázky a infografika.

V našem okolí, v diskuzích na internetu a sociálních sítích neustále vidíme, jak jsou pejsci v naprosto nevhodných oblečcích. Majitelé pejsků jsou nadšení, že...

Nejlepší hračky pro psy. Víte, který typ hračky k čemu slouží?

Hraček pro psy je v obchodech nekonečné množství. Můžete si vybírat z nespočet plyšových hraček, gumových hraček jako jsou různé míčky nebo i poslední...

Vánoční dárky pro psy 2023

Měli jsme tu možnost nahlédnout do seznamu přání různých pejsků. Mezi pejsky se letos nejvíce mluví o komunikačních tlačítkách, díky kterým si mohou s...