🎄 VÁNOCE: Do prvních 100 nákupů nad 1000 Kč přibalujeme 🎁 překvápko!

Jak zabránit úpalu a vyčerpání z horka vašeho psa? Chladící podložka nebo třeba bazén pro psy jsou řešením.

Léto je tady a dá se očekávat, že opět budou padat rekordní teploty. S horkem nemají problémy jen my lidé, ale i naši mazlíčci. Proto je důležité aby chovatelé domácích mazlíčků pochopili nebezpečí úpalu u psů, včetně příznaků, které je třeba sledovat.

Jak léčit úpal nebo vyčerpání z horka u psů? A co je ještě důležitější, jak se těmto problémům vyvarovat a zabránit těmto nepříjemnostem?

Obsah článku:

➡️ Co je to úpal a vyčerpání z horka?
➡️ Jaké jsou příznaky úpalu u psa?
➡️ Jak poznáte, že se opravdu jedná o úpal nebo vyčerpání z horka?
➡️ Jak léčit úpal u psa?
➡️ Prevence před úpalem a vyčerpání z horka u psa

Co je to úpal a vyčerpání z horka?

Úpal je život ohrožující stav způsobený přehřátím těla – obvykle z důvodu dlouhodobého vystavení vysokým teplotám nebo fyzické námahy. Než dojde u psů k úpalu, dojde k vyčerpání z horka. Vyčerpání z horka je stav, kdy teplota těla dosáhne nad 39,5 °C.

Když tělesná teplota vašeho psa dosáhne nad 41 °C, dojde k úpalu. Úpal způsobuje poškození buněk v těle, což může vést k selhání orgánů. Úpal u psů je častější než u koček a může být život ohrožující, pokud není okamžitě léčen.

Co způsobuje úpal u psů?

Na rozdíl od lidí mají domácí mazlíčci velmi málo potních žláz a málo regulují svou telesnou teplotu. Domácí mazlíčci se ochlazují lapáním po dechu nebo rychlým dýcháním s otevřenou tlamou. Když lapání po dechu nestačí k ochlazení v nadměrném horku může dojít k úpalu.

Jaké jsou příznaky úpalu u psa?

Během letní měsíců zejména během nejtelplejší částí dne – je důležité sledovat u vašeho psa známky tepelného stresu. Čím dříve úpal odhalíte a léčíte, tím lepší je prognóza. Zde jsou některé příznaky úpalu u psa:

❌ Nadměrné a neustále zadýchávání
❌ Suché a lepkavé dásně (příznak dehydratace)
❌ Tmavě červené dásně (normální barva je světle růžová)
❌ Zvracení
❌ Kolísavá chůze
❌ Srst je teplá na dotek
❌ Krvavý nebo tmavě černý dehtový průjem
❌ Záchvaty
❌ Zhroucení
❌ Obtížné dýchání

Pokud u svého mazlíčka zaznamenáte některý z těchto výše vyjmenovaných příznaků, přemístěte ho do stinného a chladného prostoru s přístupnou vodou a nechte svého mazlíčka okamžitě vyšetřit veterinářem.

Jak poznáte, že se opravdu jedná o úpal nebo vyčerpání z horka?

Diagnóza úpalu u psů je založena na výše zmíněných příznacích a teplotě vyšší než 41 °C.

👨‍⚕️ Jak léčit úpal u psa?

Pokud má váš pes úpal, berte prosím na vědomí, že je to krizový stav. Proto vezměte svého mazlíčka okamžitě k veterináři. Váš veterinář okamžitě zahájí podpůrnou léčbu. Léčba může zahrnovat:

❤️ Hospitalizaci
❤️ Infuze antibiotik
❤️ Léky proti zvracení
❤️ Léky proti záchvatům
❤️ Kyslíková terapie
❤️ 24 hodinové monitorování s intenzivní péčí pro případ selhání orgánů
❤️ Ochlazení psa – ventilátorem, chladné ručníky aj.
❤️ V těžkých případech transfuze plazmy

Prevence před úpalem a vyčerpání z horka u psa

Dodržováním několika jednoduchých tipů můžete letos v létě předejít úpalu u svého psa. Na našem e-shopu si vyberete vše co pomáhá vašemu mazlíčkovi zůstat v létě svěží.

✅ 1. Před běháním, trénováním, procházkami si ověřte u svého veterináře, že je váš pes dostatečně zdravý.

✅ 2. Zajistěte, aby měl váš pes venku dostatečný přístup ke stínu, vodě a chladnému prostoru.

Bazén pro psy

Skládací bazén může být pro vašeho psa skvělý způsob jak se na vaší zahradě ochladit a zůstat v pohodě. Bazén se vyrábí hned v několika velikostech. Bazén není nutné nafukovat. Bazén oceníte také když máte doma štěně a chcete ho seznámit s vodou na svém vlastním pozemku.

Podívejte se na Flamingo Pet Pool Doggy Splatter

✅ 3. Na procházky a jiné outdoorové aktivity si vyberte chladnější denní dobu – například brzy ráno nebo večer. Pokud však musíte i přes den s pejskem ven, mějte sebou cestovní láhev pro psa.

Cestovní láhev pro psa

Cestovní láhev oceníte, když jste zrovna na cestách, díky ní můžete svému pejskovi dopřát čistou vodu ať jste kdekoliv. Pejskovi tak nehrozí dehydratace a bude i v horkém počasí svěží. Láhev od Flamingo se vyrábí v 500 ml nebo 750 ml variantě v několika barevných provedeních.

Podívejte se na Flamingo Guliver – Cestovní láhev pro psy

✅ 4. Nikdy nenechávejte svého psa v aute, a to ani s otevřenými okny. Pes sám v autě nemá co dělat a zejména v létě je to velmi nebezpečné.

✅ 5. Udržujte svého mazlíčka v pohodě i doma pomocí chladících podložek pro psy.

Chladící podložky pro psy

Chladící podložku lze položit jen tak na zem na oblíbené místo pejska, do pelíšku, boudy, do klece ale i do auta. Podložku lze velmi rychle zchladit opět v lednici. Chladící podložka pro psa Cooling Pad Fresh je vyrobena z polyesteru s výplní speciálního gelu a pěny. Podložka chladí a zklidní vašeho mazlíčka po celé hodiny. Podložka se prodává v několika rozměrech v modré barvě.

Podívejte se na Flamingo Cooling Pad Fresk – Chladící podložka pro psy
Podívejte se na Trixie Chladící podložka pro psy se vzorem bublin

✅ 6. Zpříjemněte rozpálený letní den svému pejskovi psí zmrzlinou.

Gumová hračka KONG

Jednoduše stačí naplnit například oblíbený KONG tekutým krmivem, jogurtem, tvarohem atp. a nechejte hračku zmrazit. A sláva, letní osvěžení je na světě.

Podívejte se na KONG Classic – pro většinu dospělých psů, KONG Puppy – ideální pro štěňata nebo na KONG Extreme – který je navržený pro extrémní psí žvýkače.

Vyberte si KONG pro svého psa.

✅ 7. Dodržujte pitný režim psa.

Misky pro psy

To nejmenší co můžete pro svého psího kamaráda udělat je dopřát mu kvalitní misku se studenou a čerstvou vodou. Nezapomínejte vodu v misce pravidelně měnit, pokud má pes misku venku na sluníčku.

Nerezové misky zde
Protihltací misky zde
Designové luxusní misky zde

✅ 8. Žvýkací a dentální chladící hračky vašemu psovi v letních dnech uleví a dopřejí mu pohodový relax.

Chladící hračky pro psy

Flamingo Toy Fresh Snowy Bone je vyrobena z netoxického materiálu. Kost stačí naplnit vodou a poté nechat zmrazit.

Podívejte se na chladící hračku od Flamingo zde.

✅ 9. Trénink intelektuálních schopností pomocí hlavolamů, může v létě vypadat tak trochu jinak. Naplněný hlavolam dobrotami, lze zmrazit. Ne jen že dobu stimulace pejska výrazně prodloužíte, ale pejska to také krásně osvěží.

Hlavolamy pro psy

Většina hlavolamů – zejména těch plastových lze vložit do mrazáku. Naplňte tedy hlavolam tekutými dobrotami – jogurt, tvaroch, pribináček, masovou kapsičku aj. a nechte zmrazit. Pejsek vás bude zbožňovat, když mu takovou zmrzlinu v létě uděláte.

Pejsek bude stimulovat svůj mozek, lízáním zmrzliny se uklidní a zároveň ochladí.

Vyberte si hlavolam pro psa.

Užíjte si léto kamarádi.

Diskuze
Pokračovat ve čtení

Soutěž o Nina Ottosson Lickin’ Layers – hlavolam a zpomalovací miska pro psy

❄ Giveaway! ❄ Splňte všechny 3 soutěžní úkoly, které vám postupně budeme dávat a vyhrajte skvělou novinku od Nina Ottosson - Lickin’ Layers pro...

Jak si poradit s depresí u psa? Tipy jak váš pes může zimu přečkat v pohodě.

Možná jste si všimli, že se váš pes začal chovat tak trochu jinak? Zdá se vám váš pes smutný? Možná vás to překvapí, ale...

Vánoční dárky pro psy 2022: Průvodce originálních a užitečných dárků

Kamarádi, je to tady! Dny plné radosti, skvělé atmosféry a očekávání. Vánoční sezóna se blíží, což znamená, že je čas začít pracovat na seznamu...

Jak správně změřit psa pro postroj, obojek a obleček

Vidíte na internetu naprosto úžasný postroj či zimní bundu, ale bojíte se, že svému mazlíčkovi koupíte špatnou velikost? Pokud změříte správně vašeho psa nestane...

⭐ Sleva 5 % na vše!
Chcete 5% slevu na všechny naše produkty? Stačí vyplnit Váš E-mail a pošleme vám slevový kupón. Navíc vás budeme informovat o všech slevách, nových produktech a článcích.
    Přihlásit se a získat slevu
    Děkuji, slevu nevyužiju